používate yastaralú verziu prehliadačaInternet Explorer. prosím zaktualizujte prehliadač na novšiu verziu
Hurá na čerstvý vzduch!
Grilovací a zahradní sezóna je zahájena. Venkovní kuchyně jsou velmi oblíbené. V Bissendorfu v Dolním Sasku se start-up „Burnout.kitchen“ postaral o revoluci v grilování a vaření pod širým nebem a zajistil odolnost vůči všem povětrnostním vlivům. V akci je robot KUKA, který se stal oslavovanou „hvězdou“ ve výrobě.
Lidský genom obsahuje 19 969 genů. To víme od doby, kdy vědci v květnu 2021 dekódovali genetický obraz člověka a vlastnosti jeho DNA. Který z těchto genů ale motivuje člověka ke grilování a vaření pod širým nebem, to je stále obestřeno tajemstvím. Skutečnost, že k tomu existuje genetická dispozice, je nade vši pohybnost nejen pro kulturní badatele a historiky. Více než 300 000 let Homo sapiens prokazatelně zanechával důkazy o přípravě jídla na otevřeném ohni po celém světě. Nejnovější stopy vedou do obce Bissendorf v regionu Osnabrücker Land. Zde sídlí, vyvíjí a vyrábí start-up s všeříkajícím názvem Burnout.kitchen.
Start-up „Burnout.kitchen“ přináší revoluci do světa grilování a vaření
Kombinace průmyslu a manufaktury: „Hvězdou“ výroby je robot značky KUKA
Nažhaveni na grilování
Zakladatelé firmy Thomas Pabst a Daniel Joachimmeyer, oba velmi úspěšní v nábytkářském průmyslu coby vyučený truhlář a dřevařský technik, si prostě nemohli pomoct a poslechli volání svých srdcí: „Nebyli jsme spokojeni. Grilovat chceme pořád. Za každého počasí. V každém ročním období. Ale žádný gril, žádná venkovní kuchyně nám to neumožnila. Alespoň ne v takové kvalitě, jakou vyžadujeme. Za cenu, kterou jsme ochotni zaplatit.”
Robustní, odolné vůči povětrnostním vlivům a stylové
Pabst a Joachimmeyer instinktivně cítili, že v tom nejsou sami, opustili své lukrativní zaměstnání a svou vášeň začali naplňovat konstruktivním a tvůrčím životem. „Velmi intenzivně jsme se zabývali nejrůznějšími nápady a materiály, zkoušeli jsme a zase zavrhovali možné cesty, setkávali se s odborníky a vyhledávali dodavatele, kteří jsou stejně jako my nadšení myšlenkou mít možnost grilovat kdykoli.“ Výsledkem je modulární venkovní kuchyně pro každý vkus a požadavek – s integrovanými chladicími a oplachovými jednotkami, plynovým grilem, grilem na dřevěné uhlí nebo v současnosti velmi oblíbenými keramickými grily. To vše v maximálně robustním provedení, odolné vůči povětrnostním vlivům a vysoce stylové – 365 dní v roce.
Od mopedového grilu ke splněnému snu
Je to všechno jen bláznivý nápad, rozmar pár grilovacích šílenců? Stojí za to se na to podívat blíže. „Jsme děti 80. let," říká Daniel Joachimmeyer. „V minulosti jsme vyráželi na mopedech a hledali dobrodružství a zábavu. Moped s přívěsem a na něm gril – to byl náš sen. Nyní máme vlastní model Burnout.kitchen-Hercules.“ Tolik k šílenství. Obchodní nápad Burnout.kitchen obou zakladatelů se záhy proměnil v jasný podnikatelský kurz, který zohledňuje současný vývoj trhu a produktů a zahrnuje výrobu od kusové výroby až po (částečně) automatizovanou průmyslovou výrobu. Vše na míru a dle objednávky zákazníka, vše na bázi podnikatelské prozíravosti.
Lehká konstrukce a vysoká pevnost, je to možné?
Burnout.kitchen se zaměřuje na vysoce inovativní, nezničitelný lehký materiál. „Na tento materiál jsme narazili v automobilovém sektoru. Kompozitní materiál Renolit Gorcell má vnitřní strukturu z polypropylenu a je absolutně nezničitelný. Díky svým vlastnostem je materiál odolný proti větru a vodě. Materiál je odolný proti UV záření a lze jej snadno čistit vysokotlakým čističem. Přidání modulu i po letech není problém. To by s dřevem nešlo,“ vysvětluje Joachimmeyer.
Náš lehký materiál neobsahuje PVC a je plně recyklovatelný. Pro nás a naše zákazníky je tento aspekt obzvlášť důležitý. Každý, kdo je rád venku a chce tam používat kuchyni, která vydrží desítky let, má nevyhnutelně zvláštní a odpovědný vztah k udržitelnosti.
Automatizace jako otvírač dveří pro škálovatelnou výrobu
Průběžně škálovatelná výroba, která je zaměřena na další růstové cíle, vyžaduje prozíravé plánování strojů a jejich integraci do taktovaného montážního a logistického procesu. Z hlediska IT je to zcela podle vkusu Thomase Pabsta. Pro Burnout.kitchen provedl automatizaci řezání desek a k tomu účelu spojil řídicí systém zařízení Homag s firemním systémem ERP. „To nám dává prostor dynamicky přizpůsobovat naši výrobu růstu firmy,“ vysvětluje Pabst.
„Chtěli jsme flexibilního robota"
Od řezání k opracování hran. Speciální laserové hrany jsou horkovzdušnou tryskou přivařeny k desce při 200 stupních Celsia ve výrobní buňce Homag - celý proces je bez lepidla, voděodolný a UV stabilní. Všechny čtyři strany desky musí být za nepřetržitého procesu vedeny za okrajovou linii na válečkovém dopravníku. „Jeden zaměstnanec dokáže zpracovat až 1000 komponentů za směnu,“ vypočítává Pabst. Při tom mu pomáhá „Emma". Tak nazvali svůj nejnovější přírůstek do firmy Burnout.kitchen, který se k týmu připojil v říjnu loňského roku: robot KUKA typu KR IONTEC. „Chtěli jsme mít flexibilního robota který nabízí největší možnou pracovní plochu v třídě střední užitečné zátěže na malém prostoru,“ vysvětluje Daniel Joachimmeyer požadavky na robotiku ve výrobní buňce HOMAG. A to za zvládnutelné náklady. „Pro nás jako start-up nejde jen o investiční náklady, ale také o náklady na provoz a údržbu. V této souvislosti náš robot „Emma", tedy vlastně KR IONTEC, u nás snadno zabodoval."
Automatická manipulace s deskami
Na konci procesu obrábění hran „Emma“ uchopí desku a zvedne ji na protější válečkový dopravník, kde je buď přepravena zpět na pracoviště k dalšímu olepování hran nebo naložena na transportér ke konečné montáži na konci procesu. Kromě toho se robot KUKA KR IONTEC používá pro paletizaci sériových dílů se stejnými rozměry a ve velkém množství kusů. „Bez použití robota bychom tento systém v naší výrobní hale neumístili," říká Pabst. Pro válečkový dopravníkový systém v jednom kuse není dostatek místa. „Robotická manipulace navíc minimalizuje statický nábojmateriálu, který nevyhnutelně vzniká v důsledku změny směru válečků a může snadno vést k nepříjemnému znečištění desek třískami a prachem.“
Emmu mají všichni rádi
Ale proč „Emma"? Daniel Joachimmeyer velmi rád prozrazuje řešení této hádanky: „Všichni se shodli na tom, že nový kolega potřebuje také jméno. Trochu jsme zapřemýšleli. Nápad přišel od mého malého syna. Jeho nejlepší kamarádka se jmenuje Emma. Chodí spolu do školy a užívají si spolu spoustu zábavy při hraní. Emma je vždy k dispozici, je naprosto spolehlivá a extrémně pracovitá. To odpovídalo zcela přesně. Všichni ve společnosti si myslí, že Emma je skvělá.“
A nejen zaměstnanci to tak vidí. „Když si naši zákazníci prohlížejí výrobu, jsou vždy velmi překvapeni, když zde vidí robota KUKA. Emma je pro ně opravdovou hvězdou,“ těší Joachimmeyera. „Sami nás to docela překvapilo. Kombinace průmyslu a manufaktury, kterou v Burnout.kitchen vědomě uplatňujeme, je skutečným vrcholem.“ Minimálně stejně důležité však je, že automatizace pro mladou společnost nabízí východisko z nedostatku kvalifikovaných pracovníků. „V našem regionu se nachází centrum nábytkářského průmyslu. Najít kvalifikované zaměstnance je stále obtížnější. Robotika nám pomáhá odlehčit odborníkům od monotónní a fyzicky náročné práce a dává nám možnost zadávat jim náročnější a rozmanitější úkoly. To je výhra pro všechny,“ zdůrazňuje jednatel firmy Burnout.kitchen.
Z domova: Od lehkého materiálu až po výrobu
Maximálně efektivní, zakázková výroba je součástí filosofie firmy Burnout.kitchen od samého počátku. „Vývoj a výrobu provádíme v Německu. Protože tady jsme doma. A protože chceme vidět zblízka, jaké materiály se pro naše venkovní kuchyně používají, a vše o nich vědět. Materiály jako například nerezová ocel, která je vysoce kvalitní a odolná. Kuchyňské materiály, které jsou snadno omyvatelné a odolávají jakémukoli počasí. Stejně jako výsuvné systémy, které jsme vyvinuli spolu s jedním z předních výrobců speciálně pro venkovní použití,“ vysvětluje Daniel Joachimmeyer.
Profitujte z kokonovacího efektu
Pandemie byla složitým obdobím, které ohrožovalo existenci zejména malých a středních firem. Především pro start-upy, které se teprve musí prosadit na trhu. „Během této doby jsme měli možnost těžit z kokonovacího efektu,“ říká Thomas Pabst. Vzhledem k tomu, že byly zrušeny dovolené a návštěvy gastronomických zařízení, mnoho lidí si udělalo pohodlí ve vlastních čtyřech stěnách. Lidé se pouštěli do rekonstrukcí a investovali do svých zahrad a vybavení. Právě naše venkovní kuchyně byly trefou do černého.“ V roce 2020 se uskutečnil přesun z Bünde do Bissendorfu, téměř 30 kilometrů na východ. V tamním průmyslovém areálu vyklidil pole velký výrobce zimních zahrad z kapacitních důvodů a firmě Burnout.kitchen kromě výrobní haly zanechal také prosvětlený showroom o rozloze 1 800 metrů čtverečních.
Nové pracoviště je pro nás darem z nebes. Zde můžeme přímo kombinovat vývoj a výrobu, nové inovativní produkty a mimořádný zážitek z venkovní kuchyně. KR IONTEC společnosti KUKA, neboli Emma, není jen sympatickou „tváří“ naší perspektivní produkce.
„Grilování máme v genech"
„Díky automatizaci může Burnout.kitchen také využívat zcela nový potenciál a prozkoumat možné cesty růstu,“ dodává zakladatel. „Samozřejmě, že u nás také grilujeme. Se zákazníky a na různých akcích nebo jen tak se zaměstnanci. Grilovacím mistrem může být jednou za čas každý,“ říká spokojeně. „Všichni jsme tak trochu blázni do grilování a společného gurmánského požitku. Právě proto to tady všechno děláme, máme to prostě v genech.“