Společnost KUKA zkoumá psychosociální aspekty spolupráce člověka s robotem
Společně se Spolkovým ministerstvem školství a výzkumu a Německou vysokou školou tělovýchovy zkoumá KUKA robotický systém pro neuromuskulární trénink.
28. októbra 2020
Testování tří systémů
Robot coby asistent při nošení předmětů
Přímá interakce mezi robotem a člověkem
Vedle senzorů a kamery Roboception je totiž systém vybaven i tabletem, který umožňuje vizuální zpětnou vazbu. „Testující osoby nemají žádné odborné vzdělání v oblasti robotiky. Díky tabletu je komunikace příjemnější a buduje se tak důvěra v interakci“, odůvodňuje technické vybavení Nadine Bender ze společnosti KUKA.
Systém navíc obsahuje mapy okolí pro řízení navigace, a také databázi fotografických snímků. Robot zdraví svůj protějšek osobně, a to na základě integrovaného rozpoznání obličeje. Všechny tři systémy, tj. i nášlapná tlaková deska a běžecký trenažér, dokáží vnímat držení těla, pohyb a zatížení páteře člověka a tak se přizpůsobit danému člověku i dané situaci. Roboty tímto způsobem zajišťují, že uživatelé ani pacienti nebudou přetěžováni nebo dokonce ohrožováni. Jedna probandka řekla: „Po krátké fázi zvykání jsem velice rychle poznala, jak robot na mě reaguje, co dělá a co ne. Poměrně rychle mi tak bylo například jasné, že robot nemá tendenci provádět hektické pohyby.“
Společnost KUKA klade důraz na základní výzkum
KUKA provádí základní výzkum společně s vysokou školou tělovýchovy v Kolíně nad Rýnem a Spolkovým ministerstvem pro školství a výzkum. Jednotlivé průzkumy týkající se interakce člověka a robota sice už existují, ale v experimentech společnosti KUKA se uplatňují také psychosociální aspekty. Tyto poznatky lze následně přenést na další produkty. „Především v oblasti zdravotní péče nabývá spolupráce s robotem stále většího významu. Ale také v průmyslu spolupracují lidé a inteligentní stroje stále častěji v bezprostřední blízkosti“, zdůrazňuje Nadine Bender.
Ještě do 31. ledna 2021 běží výzkumný projekt, jehož výsledky dosažené v testovacím týdnu budou analyzovány v Augsburgu. Ve stejném rozsahu jsou analyzovány i zbylé dva systémy v Kolíně nad Rýnem. Vedoucí projektu Dr. Uwe Zimmermann říká: „Vedle psychosociálního výzkumu nám jde momentálně také o vývoj inovativních nových technologií, které lze uplatnit i v jiných produktech. Našim cílem je vyvinout stále učící se robotický systém, který by aktivně vyvíjel síly a stal se tak interaktivním pomocníkem člověka.“