Vyberte si svoje miesto:

Miesto

„Medical Robotics Challenge“: Finalisté soutěže KUKA Innovation Award 2020

Vědecké týmy z celého světa se přihlásily do soutěže KUKA „Medical Robotics Challenge“. Mezinárodní, nezávislá porota vybrala pět nejlepších týmů. Své koncepce zrealizují pomocí lékařského robota LBR Med a představí na lékařském veletrhu MEDICA.

26. februára 2020


V tomto roce bylo mezinárodní odborné porotě KUKA Innovation Award doručeno více než 40 nápadů - což je nový rekord. „To dokazuje, že naše heslo ‚Medical Robotics Challenge‘ padlo na úrodnou půdu. Význam lékařské robotiky stále roste“, říká Dr. Rainer Bischoff, viceprezident pro podnikový výzkum ve společnosti KUKA.

Pět týmů ve finále má nyní čas k realizaci svých koncepcí až do konání lékařského veletrhu MEDICA v listopadu. K tomu účelu jim poskytneme senzitivního lehkého robota KUKA LBR Med, tj. první robotickou komponentu, která má osvědčení pro integraci do zdravotnického zařízení. Kromě toho budou mít týmy za kouče zkušené odborníky společnosti KUKA, kteří finalisty podpoří v průběhu celé soutěže.

Finalisté soutěže KUKA Innovation Award 2020 mají pro své koncepce k dispozici robot LBR Med

Na největším lékařském veletrhu v Düsseldorfu finalisté představí své koncepce mezinárodnímu odbornému publiku a porota ocení vítěze soutěže KUKA Innovation Award dotované částkou 20 000 eur.

Ocenění se uděluje již po sedmé. Cílem je urychlit inovace v oblasti robotické automatizace a posílit přenos technologií z výzkumu do průmyslu. Soutěž je určena pro vývojáře, absolventy a výzkumné týmy z firem nebo univerzit.

Toto je všech pět finalistů soutěže KUKA Innovation Award 2020:

Skupinová fotografie finalistů soutěže KUKA Innovation Award 2020

1. Tým SAHARRA - Slovenská technická univerzita, Bratislava, Slovensko

Při odstraňování chloupků laserovými paprsky vysoce koncentrované světlo proniká až do hloubky vlasového váčku (folikulu). Tam je laserové světlo absorbováno pigmenty folikulu chloupků a dochází k excesivní tvorbě tepla. Teplo poškozuje folikul a zabraňuje budoucímu růstu chloupků. Tým SAHARRA vyvíjí robotickou aplikaci, jež má za cíl zlepšit přesnost a rychlost ošetření. Navigační systém v kombinaci s robotem LBR Med pro tento účel přesně určí, jaké oblasti vyžadují ošetření. Tímto způsobem se zabrání zbytečnému dvojímu ošetření.

2. Tým CONEEBot – Technická univerzita Hamburg, Německo

Jehly jsou důležitými nástroji k provádění minimálních invazivních výkonů, jako např. biopsií. Obrazem podporované metody a robotika jsou už dlouho předmětem výzkumu na podporu přesného polohování jehly. V této souvislosti šlo dosud převážně o robotické vyrovnávání jehly směrem k danému cíli. Následným úkolem lékaře je navést jehlu přímo do cíle. Tento úkol je ztížen deformacemi měkké tkáně a ohnutím jehly při zavádění. Cílem týmu CONEEBOT je vyvinout inteligentní jehlu, která rozpozná konkrétní prostředí, spojit ji s robotem a tak podpořit lékaře při správném polohování jehly.

3. Tým HIFUSK - Scuola Superiore Sant’Anna, Pisa, Itálie

Fokusovaná ultrazvuková chirurgie (FUS) představuje neinvazivní terapeutickou metodu, jež má potenciál radikálně změnit léčbu rakoviny. Terapii je možné provádět ambulantně, obejde se bez řezů a tudíž i bez následných jizev. Tato metoda má ovšem omezenou flexibilitu a může být prováděna pouze pomocí lékařského zobrazování. Doplněním této terapie o robota LBR Med je možné dosáhnout mnohem větší flexibility a kontroly.

4. Tým RAOCT - Duke University, Durham, USA

Vyšetření oka mohou často provádět pouze oční lékaři. Velmi slibnou technologií je při tom optická koherentní tomografie (OCT). Ačkoliv je tato skenovací metoda považována za standardní technologii pro řadu očních onemocnění, jakými jsou např. glaukomové onemocnění nebo diabetická retinopatie, její ovládání mohou provádět pouze vysoce kvalifikovaní odborní pracovníci. S cílem zlepšit dostupnost této technologie má robotická technologie přispět k automatizaci tomografu, k jeho lepšímu vyrovnávání a ke zjednodušení jeho ovládání.

5. Tým SpheriObot – Shanghai Jiaotong University Affiliated Sixth People‘s Hospital, Shanghai Jiaotong University, Shanghai Electric Group, Čína

Počet pacientů s potížemi s kyčlemi je vysoký, a to i mezi mladšími lidmi. Tradiční léčební metodou v případě dysplazie kyčle, tj. nesprávného vývoje kloubní jamky, je takzvaná periacetabulární osteotomie pánve (PAO). Za tímto pojmem se skrývá metoda, při níž je pánev několika řezy vyřezána a přemístěna. To může mít za následek poškození nervů nebo krevního oběhu. Tým z Číny vyvíjí robotický systém, který je schopen pomocí speciální pily cíleně přemístit pánev, a to v několika málo krocích. To může zvýšit přesnost operační metody a tak snížit riziko chirurgického traumatu.

Stiahnuť tlačové hlásenia

Stiahnuť PDF